Ma már tudatosan kell választani a természetet és kirándulást kell szervezni, ha találkozni szeretnénk természetes közegünkkel az épített világon (és a virtuális világon) túl.
Önmagában, azonban kevés gyerek (felnőtt) élvezi ezt… mert fárasztó. Hogyan „varázsoljuk” el gyermekeinket, hogy örömmel jöjjenek?
Hogyan legyen élmény a kirándulás?
10 pont, mit tegyél és mit ne 🙂
1. A túra hosszúsága igazodjon a TI teherbírásotokhoz. A TIETEKHEZ. NE a szomszédéhoz, ne az osztálytárshoz, ne a tiedhez… leginkább a gyerekéhez. Ha sose túráztatok még, akkor egy 3-5 km-es tanösvény teljesen alkalmas a kezdéshez.
2. Vigyél enni és innivalót – amit szeret a gyerek. Ha nem szereti az almát nem egy kiránduláson fogja megszeretni. Vidd a kedvenc kekszét/csokiját… a kedvenc szendvicse mellé. Nekünk nagyon beválltak még az aszalt gyümölcsök (gyerekeim nagyon szeretik az aszalt vörösáfonyát, aszalt sárgabarackot, vagy a mindent tartalmazó diákcsemegét.) Lehet szedni szamócát, vadmálnát, szedret, ami épp van. FONTOS: Mond el a gyermekednek, hogy SEMMIT nem ehet meg a természetben magától- Mindig kérdezzen meg téged! – Ha nem tudod, hogy az adott dolog ehető-e akkor nem ehető!
3. A gyerek az első 10 percben (100- 500m megtétele) elkezd „nyüsszögni”: éhes, szomjas, pisilni kell, fázik, melege van, fáradt (ebben a sorrendben 🙂 Ez NORMÁLIS! Etesd, itasd, menj vele pislini, vetkőzzön, öltözzön, aztán haladjunk. Ez utóbbi a legnehezebb…
4. Átlendítés a holtponton: Milyen érdekes ez a lyuk (fatörzs, gyökér stb.), szerinted ki lakik benne? – és itt jöhet az erdei manó, a tündér, akit képzeljünk el és meséljünk róla gyereknek. Míg mesélünk szépen kezdjünk el továbbsétálni. A gyerek észre se veszi, hogy jön velünk és már el is múlt a kezdeti ellenkezés.
5. Ki mit lát bele? Nézd azt a (virágot, fát, gyökeret, követ stb.), olyan , mint egy… (krokodil, dínó, szörny stb.) Kedvelt játékunk ez, fontos, hogy a szülő is beletegye lelkesen a saját ötletét 🙂
6. Mássz fel- bármire lehet mászni. Érdemes rá bátorítani a gyereket! A másszon akár a legkisebb kőre, egy teherbíró fára, farönkre, kidőlt fatörzsre, szalmabálára, hegyoldalra másszon fel (Figyelem! Az erdőben gyakran vannak fatörzsekből kupacok, ezekre ne engedjük fel a gyermeket, mert ha egy megmozdul, maga alá temetheti a gyermeket komoly következményekkel!)
7. Keressünk bogarat, kisbékát, gyíkot. Építhetnek neki várat is a gyerekek. Az enyémek gyakran játszóteret csináltak a hangyáknak.
8. Ahogy feljebb láttuk: legyünk türelmesek! – Nekem meg kellett szoknom, hogy ez nem egy teljesítménytúra. Keveset fogunk haladni és lassan. De az a lényeg, hogy a gyerek kint legyen és élvezze.
9. Legyen „B” útvonal- ha túl gyorsak/lassúak vagyunk, ha az időjárás kedvezőtlenre fordul.
10. Legfőképp: Igyekezzünk mi is élvezni! – Találjuk meg, a szépségeket a természetben: a madárcsicsergést, a lomb illatát. És nem utolsó sorban: Gyönyörködjünk az önfeledten játszó gyermekeinkben! 🙂